Kripto Paralar

Kripto Para Nedir? Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto Paralar, kriptoloji bilimini kullanan, sanal dünyada bulunan dijital paralardır. Kripto Paralar tamamen online alım / satım işlemi görmektedir.

Başlıca kripto paralara örnek olarak Bitcoin, Bitcoin CashRipple, Ethereum, Chainlink, Tether, Litecoin, IOTA diyebiliriz.

İsterseniz yazımızın devamında Kriptoloji üzerine bilgiler, grafikler ve analizleri bulabilirsiniz.

Kripto Para Piyasası

Not: Anlık ve canlı kripto para borsası ve fiyatları ile istediğiniz sanal paranın grafiğini bakabilirsiniz. Grafik üzerinde istediğiniz kripto parayı seçip sol orta kısımdan istediğiniz zaman aralığını seçip sanal paranın grafiğini görebilirsiniz.

Diğer kripto para fiyatları için için aşağıdaki linkten ulaşabilirsiz.

 

–>Tüm Kripto Para Piyasası Grafiği<–

 

Bitcoin ile ilgili detaylı bilgiler –>

Ripple ile ilgili detaylı bilgiler –>

Ethereum ile ilgili detaylı bilgiler –>

Tether ile ilgili detaylı bilgiler –>

Litecoin ile ilgili detaylı bilgiler –>

Chainlink ile ilgili detaylı bilgiler –>

 

Diğer Sanal Para yada Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoin’in önderliğinde hareketlenen Kripto Para Dünyası’nda birçok çeşit Sanal Para Birimleri bulunmaktadır.

Sanal Para Birimleri çeşitlerinin başında Bitcoin (BTC),  Ethereum (ETH),  Ripple (XRP) geliyor. Bunların dışında yüzlerce sanal para birimi mevcut. Bunlardan bazıları Tether – Chainlink – LiteCoin (LTC) – Dash (DASH) – Neo – Monero – IOTA (MIOTA) – Zcash’dir.

Tüm sanal para birimleri fiyatları içim Kripto Para Piyasası grafiği sayfamıza bakabilirsiniz.

Dijital Para ya da Sanal Para Nedir?

Sanal Para (Dijital Para) ve Kripto para aynı şeydir. Sanal para adından da anlaşıldığı gibi sanal ortamda işlem gören para çeşididir. Her iki unsurda online işlem (Alım/Satım) görür.

Kripto Paranın Ortaya Çıkış Öyküsü?

Günümüz dünyası değiştikçe ve dijital dünya geliştikçe finansal işlemleri güvenceye almak ve ya maddi varlıkların transferleri için sağlam bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır ve güçlü bir kriptografi fikri ortaya çıkmıştır. Kriptografi kullanmak için Kripto paralar ortaya çıkmıştır. Kriptografi karşılıklı çalışmak için tasarlanmış dijital varlıktır. Kripto Para, bir dijital para birimi ve ya sanal para birimidir.

2009 yılında piyasaya sunulan ilk dijital para Bitcoin‘dir. Devamında farklı farklı birçok dijital para (sanal para) birimi çıkmıştır.