Kosgeb

Kosgeb Nedir?

Kosgeb kredisi, devlet tarafından sağlanan ve yeni bir iş yapmak kendi işyerlerini açmak,  kendi şirketlerini kurmak isteyen kişilerin ticarete atılmaları için kendi iş yerlerini açmalarına ve girişimciliklerin artması  amacıyla gerekli olan krediyi temin etmeye olanak sağlayan  yardım kredisi olarak adlandırılmaktadır.

KOSGEB denince gelen ilk sorular şu şekildedir. KOSGEB Kredisi Nedir? KOSGEB’e Kimler Başvurabilir? Kosgeb başvurusu hakkında sorulan tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Kosgeb’e Kimler Yararlanabilir?

Kosgeb’e başvuru yapmak için öncelikli ve tek şart Kosgeb tarafından uygulanan girişimcilik eğitimine katılmış olmak gereklidir. 32 saatlik bu eğitim sonunda girişimcilere sertifika verilmektedir. Girişimciler bu eğitimi tamamlayarak sertifika almaları ile kurmak istedikleri şirketi ve iş yerine devlet tarafından verilen yardım kredi ile kolaylıkla açabilmektedirler.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) ile ülkemiz ekonomisini, sanayisini ve bir çok sektörel alanda kısaca ülke ticari ekonomi hayatında  canlılık yaratılması ve rekabetin artması ile daha iyi işletmelerin piyasada  yer alması sağlanmaya başlanmıştır. Kosgeb çoğu sektöre kredi vermektedir.

 

Kosgeb Kredisi Nedir ?

Adından da anlaşılşacağı gibi KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)  sisteminde amaç işyeri açılışı gerçekleştiren girişimcileri DESTEKLEMEK / FONLAMAKTIR.

Her işyeri açan müşteriye para vermek değildir.

 

KOSGEB’le fonlanan/desteklenen sektörlere;

“geri ödemesiz ve karşılıksız olarak 50.000 TL” ,

“sıfır fazili/faizsiz (geri ödemeli  / 2 yıl ödemesiz ) olarak ise 100.000 TL

Hibe kredi KOSGEB’ten verilmektedir.

 

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurabilirim?

Krediye başvuru yapmanız için gereken bazı işlemler mevcut.

  1. İlk önce size en yakın işkur ve ya kosgeb birimine gidip “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  2. 32 saat süren “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” kursunu başarıyla tamamlayarak sertifika almanız gerekiyor.

 

Kosgeb Hibe ne kadar?

2020 yılı içersinde işgücünü ve istihdamı arttırmak için özellikle kadın, engelli, genç girişimcilere, şehit ve gazi yakınlarına 60.000 TL‘ye kadar hibe destek vermektedir

Diğer bilgiler ve başvuru için Kosgeb Online sitesinden ayrıntıları bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Bilgileri

Konut Kredisi Bilgileri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir