Konut Kredisi

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, almak istediğiniz konutun ve ya gayrimenkulün teminat altına alınarak, bankalar tarafından verilen bir kredidir. Banka tarafından belirlenen ekspertiz değerinin %80’ine kadar belli bir vade aralığında konut kredisi alınabilinir.

Konut Kredisi Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut Kredisi nasıl hesaplanır - konut kredisi hesaplama örneği

Konut kredisi, ev kredisi hesaplamasında dikkat edilmesi gereken ilk unsur peşinatın önemidir. Başvuru sahibinin peşinatı ne kadar fazla ise kullanacağı kredinin meblağsı da o denli düşük olacaktır. Ayrıca ikinci önemli nokta ise faiz oranıdır. Faiz oranı tabiki tüm kredi türlerinde önemlidir.

Fakat konut kredisi vade süreleri uzun olduğundan hele bir de çekilen tutar yüksek olursa, oranlar arasındaki küçük farklar bile toplam geri ödeme tutarına ciddi bir şekilde yansıyabilir. Burada esas olan bir dengeyi bulmaktır.

Konut Kredisi Hesaplama Örneği

Örnek verilecek olursa;

Faiz ödemesini düşük seviyede tutmak  için vade süresini kısa tuttuğunuzda taksitleriniz yüksek olacaktır. Taksit tutarlarını aşağıya çekmek için borçlanma süresini yukarı çektiğinizde ise geri ödediğiniz total meblağ yüksek olacaktır.

Ayrıca ödemelerin 1 ay bile aksaması , sonraki ayların ödemeleri üzerinden sizin üzerinizde ciddi bir borç yükü oluşturacak halde sizi bırakabilir. Bu nedenle konut kredisi hesaplaması yapmak, ince bir dengeye bağlıdır.

Özetle sizin için en uygun konut kredisi faiz oranı en düşük minimize olan değil, ödemelerde kişiyi en az yoran/zorluyan konut kredisidir.

Konut Kredisini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Ayrıca bu önemli ana başlıkların yanında tabiki kredi tutarını etkileyen ana maliyet kalemlerini unutmamak gerekir. Çünkü bu kalemler Konut kredi maliyelerine ek ücretlendirmeler içerir. Kısaca bunlar ;

Ekspertiz bedeli
Dosya masrafı
Komisyon ücreti
İpotek fekki bedeli
İpotek tahsis bedeli
Konut sigortası bedeli
Hayat sigortası ücreti
A.S.K ücreti
Ferdi kaza sigortası ücreti
Hesap işletim ve ekstre ücretleri

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Konut kredisi faiz oranları sürekli değişkenlik gösterir. O dönem ki ekonomik şartlara göre oranlar değişik olacaktır. Ve tabiki en önemli konu bankadan bankaya da konut kredisi faiz oranları değişecektir. En uygun konut kredisi faiz oranını bulmak için detaylı araştırmak gereklidir. Konut kredisi hesaplama ve karşılaştırma sitelerinden de faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hakkında Tüm Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir